Pandemi günlerinde Mental Sağlık

Admin
0
Tam da bu aralar yani evlere tıkanıp kaldığımız günlerde mental sağlımızın stabil olmasına ihtiyacımız var ! Benim özellikle WHO kaynaklı kendimce derleyip düzenlediğim bazı önerilerim olacak.

Bugünlerin geçici olduğunu unutmadan, çevreden ve konuyla ilgili hekimlerin , uzmanların söylemlerini kulak ardı etmeyin.


Haberleri doğru kaynaktan almak gerçekten çok önemli.Sosyal Medya'da dönüp dolaşan fake haberlerin yanı sıra, Sağlık Bakanlığının hatta dünya geneli için belirli haber organlarınında yanı sıra Dünya Sağlık Örgütünün verilerine ve önerilerine bağlı kalmamız gerekiyor.
TV'ler  hemen hemen her gün o kadar çok doktorları görür olduk ki, amacına uygun veya amaçsız söylemleriyle... Bence COVID19 kadar amaçsız söylemleriyle bazen güldüren bazen korkutan meslektaşlarım, endişelendirdikleri kitleleri açılabilecek psikolojik travmaları göz önüne alarak konuşmaları gerekir.Ayrıca Enfeksiyon Hastalıkları Bilim dalında çalışmalar yapmış-yapan hekimlerin yanı sıra her türlü uzmanın COVID-19 hakkında söz sahibi olmasının, şu günlerde yersiz olduğu kanaatindeyim.Tabi ki yapılan online WEBINAR'larda farklı uzmanlık alanlarından bilim insanlarına da yer verilmesi gerekir.

Pandemi haberlerini minimal olarak tutmanızı tavsiye ediyorum.Pandemi Haberleri şuan anksiyetik ve strese bağlı problemlerin çoğunun sebebi olarak görülüyor.Kapılarınızı strese kapatın, ne kadar az okuyup,izleyip, dinlerseniz o kadar az endişe edersiniz.Hatta iki günde bir göz atmanız ideal.

Rutininiz olsun değerli arkadaşlar.Yeni alışkanlıklarda kazanmayı reddetmeyin asla.Mesela sabah kalkış saatleriniz ve yatış saatleriniz her gün benzer olsun. Kişisel hijyen-bakımlarınızdan asla kaçınmayın.Hareketlerimizin sınırlı olduğu bu günlerde yediğimiz yemeklerin kalori-kalori hesaplamanızın yararı olacağını düşünüyorum.Zira pandemi bitse bile kazanılmış obezite-kardiyovasküler problemlerin kapıda olduğu kanaatindeyim.Kitap okuyup, film izlemek için bundan daha iyi zaman bulamayabilirsiniz.

Evde Egzersiz yapmak günümüz şartlarında daha da ilginç hale geldi.Hatta çeşitli web-marketlerden evde spor yapmak için araç-gereç de satın alabilirsiniz.Telefonunuzda bazı ücretli Gym,Fitness Training aplikasyonlarının geçici süreliğine ücretsiz olduğunuda hatırlatayım sizlere.

Sosyal kontağın en aza indirmemiz önemli, dışarı çıkarsak bile kalabalık ortamlardan kesinlikle uzak durmalıyız.

Alkol ve Tütün ürünleri yalnız kaldığınız bu günlerde dostunuz olmasın.Çoğu kişi istemeden alışkanlık edindiğine dair verilerde WHO'da bulunmaktadır.Göz ardı etmeyin.

Online Aktivitelere daha çok önem vermemiz gerekiyor.Öğrenmemiz araştırmamız gereken o kadar çok konu var ki.İnternette bu günler için fırsat niteliğinde online kurslar bulunmakta, özellikle yabancı kaynaklarla ilişkili olan bu kurslar, yabancı dilinizinde gelişimine katkıda bulunacaktır.

Ekranda geçirilen süreleri AZALTMAMIZ şart... Öyle ki , Oyunlar - Sosyal Medya- Haberler derken günde 5 saatin üzerinde geçirdiğimiz bu mecraların bize uzun süreli kullanımına bağlı göz kusurları-obezite vs. neden olabiliyor...

Endişelenmeyin, sadece kendinize dikkat edin ! Sağlıkla kalın !

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !